Askerlik her toplumda ve özellikle bizim toplumumuzda son derece önem taşıyan bir şeydir. Vatani görev bilinci ile yetiştirilen bütün herkes askerlik görevini istek ve arzu ile yerine getirmek ve devleti ile vatanına karşı sorumluluğu yerine getirerek vicdanen kendini rahatlatmak istemektedir. Bu durumda ise her insan bu görevi yerine getirmek için askere gitmek istemektedir. Geçtiğimiz dönemlerden bu yana zaten süresi azalan askerlik uzun ya da kısa dönem fark etmeksizin 6 ay bedelli askerlik ise 21 gün olarak belirlenmiştir. Kişilerin bu iki seçenek arasında bir seçim yapması ve vatani görevini yerine getirmesi istenmektedir. Aksi halde para cezası ödenecektir. Bedelli askerlik de son derece gündemde ola bir seçenektir. Bedelli askerliğe göre kişiler belli bir miktar para yatırarak askerliğini sadece 21 gün olarak yapar ve bazı temel eğitimlerin alınması ile birlikte, askerlik tamamlanmış olur. Bu durum hem maddi anlamda daha iyi yerlerde olan hem de işi oldukça önemli olmasından kaynaklı olarak 6 ay askerlik yapamayan insanların tercih ettiği bir seçenektir. Askerden gelince işine dönebilmek ise insanların aklına her zaman takılan bir sorudur.

Normal sigortalı bir işte çalışan ya da bir kamu kurumunda çalışan bireylerin ise aklına sürekli olarak takılan bir soru vardır. Bu soru askerden gelince eski işine dönebilmek sorusudur. Bu duruma iki farklı açıdan bakarak olaya hem kamu kurum ve kuruluşunda çalışan hem de özel sektörde faaliyet yürüten bir firmada çalışan iki insan için ayrı ayrı inceleyerek bu iki durumda da insanların askerden gelince eski işine dönebilip dönemediğini ya da ne yapması gerektiğini herhangi bir başvuru ya da dava süreci ile karşı karşıya olup olmadığını saptayarak, iki farklı açıdan bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Bunun sebebi ise özellikle günümüzde iş bulmanın son derece zor olduğu bu dönemde askerlik görevini de yerine getirmek zorunda olan insanların hem bu görevlerini yerine getirmek hem de zar zor buldukları bu işlerini kaybedip kaybetmediklerini ya da kaybetmeleri durumunda ne yapmaları gerektiğini ve kaybetmemek için ne yapmaları gerektiğini inceleyeceğiz.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşe Dönüş

Askerlik her insan için önem taşımakta ve her erkeğin de yaşı geldiği zaman bu vatani görevini yerine getirmesi gerektiği bir görevdir. Hatta bazı ülkelerde kadınlar da askerlik yapmaktadır. Özellikle günümüzde askerlik daha fazla ön plandadır. Sınır dışı ya da içi birçok farklı operasyon ile birlikte insanların daha fazla gözüne çarpan askerlik olgusu bu dönemde son derece önemli bir konumda bulunmaktadır. Zaten Türk toplumları savaşçı ve askeri kimliklerini her zaman kanlarında taşımış ve bundan dolayı da askerlikten asla kaçmayan ve bu görevi hakkı ile yerine getirmek için can atan bir toplum yapısına sahip olmasından kaynaklı olarak her erkeğin yaşı geldiğinde hem vicdanen askerliğini yaparak kendini rahatlatması hem de topum olarak insanların bunu görerek onu takdir etmesi gereklidir. Hatta günümüzde insanların en güvendiği meslek olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında askerden gelince eski işine dönebilmek özel kurumlara göre daha kolaydır. Devlete bağlı olan kurumlarda askerlik bir izin gibi sayılmaktadır. Fakat bu izin diğer izinlerden farklı olarak ücretsiz izindir. Yani askerlik için alınan 6 aylık izinde kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir maaş ödemesi alınmamaktadır. Böylesi bir durumun ardından ise herhangi bir sorun olmamakla birlikte kişiler askerden dönmelerinin ardından kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlerine tekrar başvurarak işlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Bu sayede işlerinde herhangi bir sorun yaşamayan insanlar bu durumda herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmadan işlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedirler.  Bu sebeple kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan insanlar için işsizlik gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Özel Kurumlarda İşe Dönüş

Askerlik özellikle erkekler için son derece önem taşıyan bir şeydir. Bunun sebebi çocukluğundan beri özellikle erkeklerin askerlik i güdüsü ve vatan sevgisi ile büyütülmesidir. Özellikle Türk toplumlarında askerlik olgusunun son derece önem taşıdığı söylenebilir bunun sebebinin ise Türk toplumlarının tarihinden gelen ve hala devam eder askerlik iç güdüleridir. Bu içgüdüler sebebiyle vatani bir görev olan askerliği yapmak için can atan erkekler yaşları geldiklerinde 6 aylık bir askerlik sürecine girerler. Bunun yanı sıra bir de bedelli askerlik denen bir askerlik çeşidi vardır bu askerlik devletin sunmuş olduğu bir seçenektir ve kişiler belli bir miktar ücret karşılığında askerliklerini 6 ay değil 21 günlük bir temel eğitim ile yapmaktadırlar.

Özel kurum ve kuruluşlarda askerden gelince eski işine dönebilmek kamu kurum ve kuruluşlarına göre bir nebze daha zahmetli bir durumdur fakat bu durum tabi ki imkânsız değildir. Genellikle sigortalı olarak bir süre çalışılan bir yerden daha sonra askere giden bir kişi askerden gelince eski işine dönebilmek için 2 ay içinde tekrar o kuruma giderek eski işini istediğine dair başvuru yapması gerekmektedir. Bu durumda kurum ise bu başvuruyu alarak eğer o iş boşsa o kişisi orada işe tekrar almak zorundadır ya da boş değilse ilerde boşalması durumunda ilk olarak o kişiyi almak zorundadır. Bu kanunlar çerçevesinde zorunludur.