Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Kıdem tazminatı bilindiği üzere işverenin belli durumlarda işçiye işten ayrıldıktan sonra ya da işten çıkartıldıktan sonra hem maddi hem de manevi olarak sıkıntı yaşamaması, sıkıntı çekmemesi için verilen bir tazminat çeşididir. Kıdem tazminatı sayesinde devlet gereksiz yere işten çıkarmaların önüne geçmeyi, işçinin hakkının yenmesini engellemeyi amaçlamıştır. Kıdem tazminatı bu konuda atılmış oldukça önemli bir adımdır. Ayrıca bu karar sadece işçilerin haklarını korumak için değil işverenin hakkını korumak içinde alınmıştır. İşçiler ortada gerekli bir sebep yokken dahi işten ayrıldıktan sonra işverenden bu tazminatı istemekteydi. Bu karar sayesinde sadece zor durumda olduğu için işten ayrılmak zorunda kalan, vefat eden, sağlık problemi yaşayan ve buna benzer sorunlar yaşayan işçilere bu tazminatın verilmesi karar verilmiştir. 

Kıdem tazminatı işçiye verilen maaşa, işçinin çalışma süresine, aylık yemek ve ulaşım ücretine, aylık ikramiyesine göre hesaplanmaktadır. Bu bilgilerden herhangi birine işçi sahip değilse e Devlet üzerinden bu bilgilere ulaşabilir.

Kıdem Tazminatı alırken bilinmesi gereken ortalama aylık maaşın yanında ekstra olarak verilen yemek parası da bilinmelidir. Hesaplama sırasında işçiye brüt yemek ihtiyacı sorulduğu zaman eğer bu ücret işçiye maaşının içinde veriliyorsa brüt yemek ücreti kısmına işçi 0 yazmalıdır. Eğer işveren bu ücreti işçiye vermiyorsa alınmadığı belirtilebilir. 

Hesaplama sırasında brüt maaşta işçi tarafından bilinmelidir. Brüt maaşa da e Devlet üzerinden ulaşılabilir. 1 yıllık çalışma sonucunda en fazla alınabilecek kıdem tazminatı miktarı 6.000 tl civarındadır. İş yeri işçinin çalışmasından memnun kaldıysa 6.000 tlnin üzerinde de tazminat ödeyebilir. 

Kıdem tazminatında asıl önemli olan ve dikkat edilen konu işçinin aylık brüt maaşıdır. Kıdem tazminatı işçinin aylık olarak aldığı maaşa göre hesaplanmaktadır. Sadece verilen maaş değil maaşın yanında verilen ikramiyeler, ulaşım ücretleri, yemek ücretleri de dikkate alınmaktadır. Bazı şirketlerin yapmış olduğu giyecek yardımı ve benzeri de maaşa 12 ye bölünerek 1 aylık maaşa eklenmelidir. 

Kıdem tazminatı hesaplanırken damga vergisinin kesildiği unutulmamalıdır. Damga vergisi yaklaşık olarak 30 TL civarındadır. Hesaplanan tazminattan 30 TL çıkartılarak ortalama kaç lira kıdem tazminatı alınacağı hesaplanabilir. 

Kıdem tazminatını hesaplamak için işçi eski iş yeri ile görüşebilir bunun yanı sıra işçi kaç lira kıdem tazminatı alacağını internet üzerinden de hesaplayabilmektedir. Bunun için birçok internet sitesi bulunmaktadır. İşçi internet sitesinin ondan istediği bilgileri girdikten sonra internet sitesi yapılan son açıklamalar doğrultusunda güncel bilgiyi doğru bir şekilde işçiye sunmaktadır. 

Bu tür internette bulunan kıdem tazminatı hesaplama sitelerinin istediği birkaç bilgi de bulunmaktadır. Bu bilgiler; işe başlama tarihi ve işten ayrılma tarihi, aylık ortalama maaş, kamülatif vergi miktarıdır. İşe başlama ve işten ayrılma gününü istemesinin sebebi işçinin en az 1 yıl çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir ve bunun yanı sıra çalışma günü de tazminatı oldukça etkilemektedir. 

Bu internet hesaplama sitesine işçi istenen bilgileri girdikten sonra site hem kıdem tazminat miktarını hesaplamakta hem de birkaç detayı işçi ile paylaşmaktadır. İnternet sitelerinin paylaştığı detaylar; işçinin kaç gün çalıştığı, damga vergisi miktarı, net ödenecek kıdem tazminatı miktarı, ihbar günü, ihbar tazminatı, gelir vergisi kesintisi, net ihbar tazminatı, toplam verilecek tazminat miktarı gibi küçük bilgileri de bu internet siteleri göstermektedir. 

İşçi kıdem tazminatını hesapladıktan sonra kıdem tazminatı almak için şartları da uygunsa başvurusunu yapabilmektedir. İşçi başvurusunu ve itirazını eski iş yerinin bulunduğu ilçedeki, ildeki mahalledeki fark etmeksizin en yakın adliyeye yapılmaktadır. İşçi sadece kıdem tazminatı için değil iş yeri hakkında şikayet etmesi gereken bir konu olduğunda da iş yerine en yakın adliyeye başvurmalıdır. 

İşçi iş yerine en yakın adliyeye dilekçesini vermelidir. Dilekçenin yanı sıra bu dilekçeye ek olarak adliyenin istemiş olduğu bazı belirli belgelerde verilmelidir. Bu belgelere işçi e Devlet hesabından ya da SGK’den ulaşabilir. Bu dilekçede işçi işten neden ayrıldığını belirtmeli, maaşını işe ne zaman başlayıp ne zaman ayrıldığına dair belgeleri de bu dilekçeye eklemelidir. Bu sayede bu dilekçe incelenecek ve eğer kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyorsa işçinin bu ek belgelerden yararlanarak kaç lira tazminat alması gerektiği hesaplanmaktadır. 

İşveren işçi kıdem tazminatını hak ediyorsa ödemek zorundadır. Ödemeyi zamanında yapmadıysa eğer işçi bu durumda işvereni şikayet edebilir. Bu sayede sorun iş mahkemesinde çözüme kavuşabilir. Tüm bu dilekçeler verilirken ve şikayet sırasında işçi avukata sahip olmak zorunda değildir. Avukatın olması tercihe bağlı bir durumdur. Birçok işçi imkanı bulunuyorsa avukat tutmaktadır. Çünkü kıdem tazminatı işçiler için oldukça önemli bir konudur. Bu tazminat işçilerin işden ayrıldıktan sonra ya da işten kovulduktan sonra 1-2 ay hatta daha fazla süre boyunca destekçisi olmaktadır. Hem maddi olarak hem de manevi olarak işçinin toparlanmasını sağlar. Kıdem tazminatını vermek gereksiz yere işten çıkarmaların önüne geçer, iş veren tarafından işçiye verilen bir teşekkür olarak kabul edilir. 

Kıdem tazminatı işçiler için oldukça önemlidir ve işten ahlak dışı hareketlerinden dolayı çıkarılan işçiler hariç her işçinin hakkıdır. Bu hakkını almak için en az 1 yıl boyunca o iş yeri için çalışan işçiler öncelikle alacakları kıdem tazminatını hesaplayarak sonrasında adliyeye başvurabilirler.